SmartCard Yılbaşı Taksit Kampanyası
İktisatbank Arsa Kredisi
SmartCard Fitness ve SPA İndirim Kampanyası
Western Union Uluslararası Para Transferi
SmartCard Elektrik Faturası Taksit Kampanyası

Bariyerli Tam Teminatlı Opsiyon  (Knock Out DCD)

Bariyerli Tam Teminatlı Opsiyon, piyasanın müşterinin beklediği doğrultuda hareket etmesi durumunda ölçülü bir döviz riski alarak; getirisini yükseltmek isteyen yatırımcı kitlesine hitap eder. Opsiyona konu olan varlığın fiyatının vade boyunca, önceden belirlenen bariyer seviyesine ulaşmasıyla; opsiyonun iptal olduğu ve geçerliliğini yitirdiği bir opsiyon türüdür. Vade boyunca knock out olmayan opsiyonlar standart bir opsiyona dönüşür.

1. Müşteri; belirlemiş olduğu herhangi bir para birimini, belirli bir vadede belirli bir fiyattan alma veya satma hakkını Banka’ya satarak, karşılığında opsiyon primi kazanır. Vade içinde, herhangi bir anda kurun, belirlenen bariyer seviyesine değmesiyle opsiyon iptal olur ve geçerliliğini yitirir.

2. Opsiyon vadesi içinde müşteri mevduat faizi almaya devam eder.

Özellikleri

 • Müşteri; kur riski alarak yüksek getiri elde eder.
 • Anapara korumalı bir ürün değildir, yapılan işlemin riski piyasadaki döviz kurlarının hareketine bağlı olarak değişir.
 • Vade içinde herhangi bir anda kur, belirlenen bariyer seviyesine değmesiyle opsiyon iptal olur ve geçerliliğini yitirir.
 • İşleme konu olan tutar vade gününden önce kullanılamaz.
 • Tüm döviz çiftlerinde uygulanabilir. (USD/TRY, EUR/TRY, EUR/USD,.....)
 • Türev işlemlerinde tecrübesi olan yatırımcılara tavsiye edilebilir.

Neden Knock Out DCD? Kimler için uygundur?

 • Mevduat faizlerini yeterli bulmayan, mevduat getirilerine ek bir getiri elde etmek isteyen müşterilerimiz,
 • Döviz piyasalarını takip eden ve ileriye yönelik döviz beklentilerini getiriye çevirmek isteyen müşterilerimiz,
 • Portföy çeşitliliği kapsamında çeşitli para birimleri arasında geçiş yapmak isteyen ve kur/parite hedefi olan müşterilerimiz, kullanabilirler.

Örnek İşlem 1 :

USD/TL kurunun yükselmeyeceğini düşünen veya dövizini uygun bir seviyeden TL’ye dönmek isteyen müşterilerimiz için uygundur.

TutarUSD 1,000,000
Vade1 yıl
Spot Piyasa KuruUSD/TL 1,9500
Anlaşma Kuru2,1000
Knock Out Kur1,9250
Opsiyon PrimiUSD 15,000

Eğer USD/TRY kuru vade boyunca herhangi bir anda 1,9250 seviyesini görürse opsiyon iptal olur. Böylece müşterimizin herhangi bir riski kalmamış olur ve müşterimiz vade sonuna kadar beklemek durumunda kalmaz. Ancak müşterimiz her şartta opsiyon primi olan USD 15,000 getiriyi alır.

 • Eğer USD/TRY kuru vade boyunca herhangi bir anda 1,9250 seviyesini görmezse aşağıdaki gibi iki farklı sonuç olasılığı doğar.

Bu olasılıklar şu şekilde gerçekleşmektedir;

 • 1 yıl sonunda (vade gününde), USD/TRY kuru 2,100 seviyesinin altında kalmışsa; Banka opsiyon hakkını kullanmaz ve müşterinin USD 1,000,000 aynen kalır. Müşteri USD 15,000 prim getirisini alır.
 • 1 yıl sonunda  (vade gününde), USD/TRY kuru 2,100’ün üstünde kalmışsa; Banka ödediği prim karşısında elde etmiş olduğu opsiyon hakkını kullanır ve USD/TRY 2,1000 kurda müşterinin dolarını bozar, hesabına 1,000,000 * 2,100 = TL 2,100,000 geçer. Müşteri opsiyon primi olan USD 15,000’i her halükarda alır.