SmartCard Vergi Kampanyası
İktisatbank Arsa Kredisi
SmartCard Fitness ve SPA İndirim Kampanyası
Western Union Uluslararası Para Transferi
SmartCard Elektrik Faturası Taksit Kampanyası
İnternet Bankacılığı Sorular

İnternet Bankacılığı Kullanımınızda Aklınıza Takılan Sorulara Son

İnternet Bankacılığı kullanımınızı daha hızlı ve pratik yapabilmeniz adına bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirken karşınıza çıkabilecek sorunları sizden gelen sorular ile cevaplıyoruz.
Aşağıdaki cevaplarla internet kullanımınızda karşınıza çıkabilecek sorunlara yardımcı olabilmeyi hedefliyoruz.

İnternet Bankacılığı kullanımında genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • İnternet Bankacılığı'nı nasıl kullanabilirim?
  İnternet Bankacılığı'nı E-parola veya Kart ile giriş yaparak kullanım yapabilirsiniz.
 • ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘E-parola değişikliğini nasıl yapabilirim?
  Kullanıcı Adı değişikliğini Güvenlik Yönetimi / Şifre / Parola İşlemleri / Kullanıcı Adı menüsünden, 
  E-Parola değişikliğini ise Güvenlik Yönetimi / Şifre / Parola İşlemleri / E-Parola menüsünden yapabilirsiniz. E-parolanızın başkaları tarafından bulunabilecek kolay bir parola olmaması gerekmektedir. Parola oluşumda harf ve rakam içermesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Kullanıcı adı bilgisini unuttum yenisini nasıl alabilirim?
  Kullanıcı adınızı unutmuşsanız Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayarak kullanıcı adınızı öğrenebilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı kaç kez hatalı giriş ile bloke olur ve nasıl bloke kaldırılır?
  E-parola bilgilerinizi 3 kez hatalı giriş yapmanız durumunda 3 saat erişim durdurulmaktadır.
  Bloke kaldırma işleminiz için Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayabilir veya İnternet Bankacılığı'na Kart ile giriş yaparak kendiniz de blokenizi kaldırabilirsiniz.
 • E-parola ile giriş nasıl yapabilirim?
  Daha önceden İntenet Bankacılığı başvurunuz yok ise Kart ile giriş seçeneğini kullanarak kart bilgileri ile sitemize giriş yapabilir ve yeni e-parola talebinde bulunabilir veya size en yakın Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden de kaydınızı yaptırabilirsiniz.
 • SmartCard banka ve kredi kartı ile nasıl giriş yapabilirim?
  Kart ile girişe tıkladıktan sonra sizden istenilen bilgileri girmeniz doğrultusunda kolaylıkla giriş yapar ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz..
 • İnternet Bankacılığı'ndaki güvenlik uygulamaları nasıldır?
  > OTP; Tek kullanımlık şifre sizin gsm numaranıza gönderilir ve 3 dakika içerisinde doğru giriş yapılması gerekmektedir. 3 defa yanlış giriş durumunda bloke edilmektedir.
  > Zaman Kısıtı; İnternet Bankacılığı girişlerinizde erişiminize  zaman kısıtı koyarak istediğiniz zaman dilimi dışında İnternet Bankacılığı girişinizi engelleyebilirsiniz.
  > IP Kısıtı; İnternet Bankacılığı'nızın kullanılmasını istemediğiniz bilgisayarın IP numarasını girerek her bilgisayarda İnternet Bankacılığı'nıza erişimi kısıtlayabilrsiniz.
  %100 Güvenli Sertifikalı İnternet Bankacılığı; İktisatbank'ın uluslararası standartlara sahip sertifikası İnternet Bankacılığı'nı güvenle kullanabilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı'na girişte GSM numarasına tek kullanımlık şifre gelmiyor?
  Cep telefonunuzun sms alma ve gönderim servislerinin açık olup olmadığını ve telefonunuzun SMS alanının dolu olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayabilirsiniz.
  GSM numaranızın güncel olmaması durumunda size en yakın Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden gsm numaranızı güncellemeniz gerekmektedir.
 • İnternet Bankacılığı kullanımını nasıl daha güvenli hale getirebilirim?
  İnternet Bankacılığı kullanımlarınızı Güvenlik Yönetimi / Güvenlik Kısıtları menüsünden zaman ve işlem limiti kısıtlama seçenekleri ile sınırlama yapabilirsiniz.
  Ayrıca işlem yapmadığınız zaman aralıklarında İnternet Bankacılığı'nızı kullanıma kapatabilirsiniz.
 • Sanal klavye kullanımı gerekli mi?
  Sanal klavye, bilgisayar klavyesini kullanmaya ihtiyaç duyulmadan şifre ve parola bilgilerinizi mouse(fare) yardımıyla giriş olanağı sağlıyor. 
  Sizin bilginiz dışında bilgisayarınıza yüklenebilen key logger programları klavye tuşlarına bastığınız zaman işlemlerinizi kayıt edebilmekte ve sanal klavye sayesinde sizi bu riskten korumayı sağlar.

İnternet Bankacılığı üzerinden yapılan finansal işlemler ile ilgili bilinmesi gerekenler;

 • Vadesiz (TL,YP,XAU,XAG) mevduat hesabı nasıl açılır?
  Hesaplar / Hesap İşlemleri / Vadesiz Hesap Açma menüsünden TL, YP, XAG ve XAU cinsinden vadesiz mevduat hesabı bağlı olduğunuz şube kodu ile açabilirsiniz.
 • Vadeli (TL,YP,XAU,XAG) mevduat hesabı nasıl açılır?
  Vadeli Mevduat / Hesap Açma menüsünden kaynak vadesiz (TL,YP,XAU,XAG) hesabınızı seçerek vadeli mevduat hesabı açabilirsiniz.

  * İnternet Bankacılığı üzerinden Türk lirası ve döviz cinsinden açtığınız vadeli mevduat hesabınıza VIP faiz oranları uygulanmaktadır.
 • Döviz Alım-Satım işlemlerini nasıl yapabilirim?
  Döviz alım satımlarında TL ve YP her iki para birimine ait aynı şubede vadesiz hesabınızın olması gerekmektedir. Döviz İşlemleri menüsü altından döviz alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Başkasının adına kayıtlı olan kredi kartına yatırım yapabilir miyim?
  Kart İşlemleri / Borç Ödeme / Kredi Kartı No menüsünden ödemek istediğiniz SmartCard kredi kartı numarasını yazarak ödeme yapabilirsiniz.
 • Başka bankaya ait kredi kartına ödeme nasıl yapabilirim?
  Transferler / EFT / Banka Kartına menüsünden başka banka kredi kartına para transferi yolu ile ödeme yapabilirsiniz.
 • Virman ve havale arasındaki fark nedir?
  Virman ile kendinize ait hesaplar arasında, havale ile aynı bankada bulunan bir başka kişiye ait hesaba para transferi işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Bireysel İnternet Bankacılığı şifrem ile ortak hesap bilgilerime ulaşabilir miyim?
  Kendinize ait Bireysel İnternet Bankacılığı kullanımınızdan ortak hesap bilgilerinize ulaşamazsınız. Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. şubesinden ortak hesap bilgilerinize ulaşabilmeniz için ayrıca yeni kayıt açılması gerekmektedir.
 • Bireysel İnternet Bankacılığı üzerinden Şirket hesaplarıma ulaşabilir miyim?
  Şirketinize ait hesaplarınıza internet üzerinden işlem yapabilmeniz için Şubenizden şirketiniz için ayrı Kurumsal İnternet Bankacılığı e-parola almanız gerekmektedir. Ayrıca firmanızın çalışma şekline göre çalışanlarınıza tanımlatacağınız farklı yetki ve işlem limitleri ile işlem yapabilmelerini sağlayabilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı kullanımı sırasında teknik sorun olursa ne yapmalıyım?
  Konuyla ilgili Telefon Bankacılığı 444 4 444’ü arayarak destek alabilirsiniz