SmartCard Yılbaşı Taksit Kampanyası
İktisatbank Arsa Kredisi
SmartCard Fitness ve SPA İndirim Kampanyası
Western Union Uluslararası Para Transferi
SmartCard Elektrik Faturası Taksit Kampanyası

Değerli Müşterilerimiz ve Sevgili Çalışma Arkadaşlarım,

Hem bize uzak hem de bizlere çok yakın global coğrafyalarda çok hızlı değişim ve gelişmelerin yaşandığı, bunların tüm dünya toplumları ve ekonomileri ile birlikte bizleri de yakından etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Eskiden sadece biz bankacıların ve ekonomistlerin ilgisini çeken verilerle artık her bir birey ve şirket çok ilgili olmak zorunda. Finansal farkındalık ve okuryazarlık durumlarına bağlı olarak birey ve şirketler, aldıkları ve alacakları finansal kararlarda verileri ve gelecek beklentilerini dikkate almak durumundalar.

İktisatbank Şube ve Genel Müdürlük Satış Ekiplerimiz, hem bireysel hem de ticari müşterilerimizin karmaşık finansal dünyada ihtiyaç duydukları finansal okuryazarlık ve farkındalık  düzeylerinin yükseltilmesi için her gün bir önceki günden daha fazla çalışıyorlar ve kendilerini geliştiriyorlar.

Müşteri ihtiyaçlarının tespiti için  ekiplerimiz, özellikle konjonktürel sert dalgalanmaların olduğu bu dönemde her zamankinden daha fazla sahadalar. Müşterilerimizi yerlerinde ziyaret edip dinleyerek, doğru sorular sorup ihtiyaçlarını anlayarak, en doğru finansman modellerini ve diğer finansal ürünleri zamanında sunarak müşteri odaklı çalışmaya devam ediyorlar.

İktisatbank’ta biz, faaliyetlerimizin kalbine her zaman için müşterilerimizi yerleştiriyoruz. Müşteri Odaklı “finansal süpermarket” anlayışımız doğrultusunda, elimizdeki tüm kaynakları ve en yeni bankacılık ürünlerini tek bir çatı altında, en hızlı şekilde sunmak üzere seferber ediyoruz. Adanın her noktasındaki müşterilerimizin rahatlıkla işlem gerçekleştirebileceği 16 şubemiz ve 265 arkadaşımızla kendilerinin her zaman yanında oluyoruz.

İktisatbank olarak ülkemizin istikrarlı ve sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamak üzere çalışırken, ekonomik büyümemize ivme kazandıracak niş alanları göz ardı etmiyor; sunduğumuz finansman ve verimlilik araçlarıyla, öncelikle işletmelerimizin, ardından temas ettikleri sektörlerin ve kısa orta uzun vadede KKTC ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlıyoruz.

KOBİ’lerimizin en önemli sıkıntılarının sermaye yetersizliği ve finansal kaynaklara erişim olduğu gerçeğinden hareketle, operasyonlarını ihtiyaçlarına özel, yenilikçi ve avantajlı programlarla destekliyoruz.

Kredi tahsis sürecinde fon yapımıza, kredilendirme stratejilerimize ve ülke ekonomimizin ihtiyaçlarına uygun proje odaklı çalışmalara her zamankinden daha fazla önem vererek devam ediyoruz. KKTC Ekonomi Bakanlığı KOBİGEM Koordinatörlüğü ve TC Yardım Heyeti ile koordineli bir şekilde TR LİBOR-1 faizli düşük maaliyetli fonları Kobi Yatırım kredileri ile üreticilere, sanayicilere, yarım kalan otellerin finansmanı ile turizm sektörüne ve faiz destekli esnaf kredileri ile yüzlerce esnafımıza, genç ve kadın girişimcilerimize sunduk, sunmaya da devam ediyoruz.

Çok yakın zamanda, yurtdışından okumak üzere ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarına gelen öğrencilerin kaliteli koşullarda barınabilmeleri için geliştirilecek Yurt Projelerine yönelik faiz destekli finansman paketini yatırımcılara sağlayan az sayıda Bankadan birisi yine biz olduk.

Yine faizsiz mikro kredilerle kendi evlerinde üretim yapan ve ev ekonomisine katkı sağlayan ev hanımları yanında sektörel kredilerle ülkemiz geleceği için önemli bir çok sektörün ihtiyaçlarını finanse ettik, etmeye devam ediyoruz.

Akreditifler, yurtdışı teminat mektupları, kabul kredili, vesaik mukabili ve benzeri işlemlerle müşterilerimizin dünyanın her bölgesindeki dış ticaret işlemlerini mümkün kılıyor, onlara finansman ve know how desteği sağlıyoruz.

Bireysel Bankacılık alanında en büyük değişimi “Yeni Smart Yeni Hayat” sloganı ile SmartCard’da yaşadık. Smart’ın mevcut özelliklerine tüm Dünya’da her POS’ta her YERDE çok puan, Ercan Bosphore CIP Lounge’dan faydalanma, SmartSeyahat, +Taksitler, Taksit Ötelemeler, Sinema Biletlerinde %50 İndirim gibi çok sayıda ilave yenilikler ekledik. 20bin’in üzerindeki Smart müşterimizi şımartmaya devam ettik. Birçok başka yenilik ve kampanyalar için ise ekiplerimizin hazırlıkları, çalışmaları son sürat devam ediyor.

Bireysel müşterilerimizin hem finansman hem de yatırım ihtiyaçları için sayısız çözüm önerilerimiz ise hergün tüm ekiplerimiz tarafından kendilerine sunulmaya devam ediyor, finansal okuryazarlık ve farkındalığı artırmak için gelecekleri için atacakları adımlarda onların hep yanlarında oluyoruz.

Neredeyse hemen hemen tüm operasyonel süreçlerimizi, yüklerimizi onlar daha çok müşterilerimizle ilgilenebilsinler diye Şube ekiplerimizden aldık, Kıbrıs Bankacılığı'nda yine bir ilk olan Merkezi Operasyon ekibimizi oluşturduk. Bu ekibimiz; gerek iç gerekse dış müşterilere hatasız, hızlı ve kaliteli hizmetler sunmaya devam ediyor, sizlere daha konforlu ortamlarda hizmet verebilmek için Şubelerimizi yeniliyor, para dahil kıymetli varlıkların taşınması ve benzeri bir çok iç hizmetin sorunsuz bir şekilde dıştan hizmet alınarak kesintisiz devamını sağlıyor.

Iktisatbank’ın genlerinde, DNA’sında teknoloji var. İş yapma ve yaşam biçimlerimizi komple değiştiren, insan hayatını hiç olmadığı kadar kolaylaştıran dijital ve mobil teknolojileri ürün ve servislerimize entegre etmek her zaman en kritik önceliklerimiz arasında yer aldı.

Dijital çağda trendleri takip eden değil, yaratan bir banka olma vizyonuyla, gerek kendi iş süreçlerimizi kolaylaştırmak gerekse müşterilerimizin hayatını İktisatbank’ta daha güzel kılmak adına bugüne kadar pek çok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdik.

Dijital platformları yöneten Dijital Bankacılık Kanalları ekibimiz, ATM’lerimize yenilerini eklediler, maaş ödeme, havale, döviz alım satımı, para çekme, para yatırma ve benzeri bir çok fonskiyonlarla ATM’lerimizi şubelerimizle yarışır hale getirdiler. Keyifle paylaşmak isterim, son iki yılda ATM’lerimiz durdurak bilmeden %98 oranında kesintisiz çalıştı.

İnternet Bankacılığı; sadece bizlerin değil bankacılık sektöründe çalışan, internet kullanan herkesin hayranlık duyacağı hız ve güvenlikle sizlere EFT, EÖS, parite dahil tüm döviz işlemleri, vadeli vadesiz tüm hesaplar ve bunların yönetimi, SWIFT ile dünyanın her noktasına aynı gün valörlü transferler, altın, platin, gümüş gibi değerli maden alım satımları ve ihtiyaç duyacağınız diğer tüm işlemlerde sadece bir tık uzağınızda.

444 44 44 Telefon Bankacılığı hergün 8:00-20:00 saatleri arasında Türkçe yanında İngilizce ve Rusça bilgi talebi, her türlü güncelleme ve finansal işlemleriniz için sizlerin hizmetinde. 

Çok yakın dönemde hayatımıza girecek olan en büyük yenilik ise, gerçek anlamda mobil teknolojileri kullanarak yarattığımız Smart Mobil Bankacılık Uygulamamız olacak.

Hazine Ekibimiz rekabet sınırlarını zorlayan kur ve parite fiyatlamaları ile yıllık iki milyar doların üzerinde döviz işlem hacmine imza atıyor. Vade beklemeksizin ve birikmiş faiz kaybetmeden bir çok para birimi arasında geçiş imkanı sağlayan “süper hesap” ürünün yanısıra, ara dönem faiz ödemeli vadeli mevduat ve bunun gibi birçok ihtiyaca paralel kurgulanan mevduat ve yatırım ürünlerini KKTC’de müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz

Altın ve gümüş gibi kıymetli metalleri de ürün sepetine ekleyen Hazine ekibimiz, KKTC’de bir ilk olarak altın hesaplara vadeli mevduat faizini de altın olarak veriyor.

Kamu ve özel sektörün ihraç ettiği TL ve YP bono, tahvil yada eurobond şeklinde adlandırdığımız sabit yada değişken getirili menkul kıymetlerin alım satımının yanısıra, KKTC’de toplu ödeme sistemini devreye alan ilk banka olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için hem TL ve hem YP transfer işlem saatlerini müşterilerimiz için uzattı.

Volatilitenin yükseldiği son yıllarda, bireyleri ve şirketleri finansal risklere karşı koruma amaçlı swap, forward, opsiyon ve buna benzer türev ürünleri ile müşterilerimize çözüm ortağı oluyor.

Çok yaygın kullanılan Amerikan Doları, Sterlin, Euro, Japon Yeni para birimleri yanında Avusturalya Doları, Kanada Doları ve İsviçre Frangı gibi efektif para birimleri ile ticarete aracılık eden, Dealing Room ve Back Office şeklinde organize çalışan banka hazinesi olarak, 2015 yılının kalan döneminde sadece BIST’e kote olanlarla sınırlı olmamak üzere hisse senedi işlemlerine aracılık etme çalışmalarında sona gelmiş durumdadır.

Bilgi Teknolojileri ekibimiz, kesintisiz hizmet verebilmemiz için bankamızın tüm bilgi sistemlerinin donanım altyapısının hazırlanması, siber güvenliğin sağlanması ve geliştirilmesi için var güçleri ile çalıştılar ve çalışmaya da devam ediyorlar.

İnsan Kaynaklarımız, işe alım sürecini yerel istihdamı destekleme ve gençlerimizin iş hayatına kazandırılması prensipleri çerçevesinde titizlikle yürütüyor. Var olan beşeri kaynağımıza hem hizmetiçi hem de hizmet dışı eğitimlerle kendilerini daha da geliştirme fırsatı yaratırken, tüm performans ölçümleme süreçlerinin 360 derece yapılmaya başlanması hem bankamız hem de sektörümüz için yine bir başka ilk.

Bugünden neredeyse tam 25 yıl önce 2 Kasım 1990 tarihinde 37 Kıbrıs’lı müteşebbis, onların yatırdıkları 5.291.-TL ödenmiş sermaye, küçücük bir ekip ama büyük düşüncelerle başlayan yolculuğumuz;  bugün 102mTL özkaynak, 1.3miaTL aktif büyüklüğü, 1miaTL mevduat, 850mTL kredi, 80bin’e yakın müşteri, içinde birçok yabancı dili anadili gibi konuşan 265 çalışan, 16 Şube, yarattığımız teknolojik altyapı ve  birçok alandaki ileri ve etkili konum ile devam ediyor, mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Gururla ifade etmeliyim ki bu tabloda istikrarlı büyüme politikamızın, sektörümüzde yarattığımız istihdamın, yetkin beşeri sermayemiz olan iş arkadaşlarımın, ticari başarılarımızın yanında sosyal paydaşlarımıza ve “Kıbrıs İçin Çalışıyoruz” mottosu ile ifade ettiğimiz içinden çıktığımız coğrafyaya sağladığımız katma değerin, sürekli hiç bıkmadan, usanmadan devam ettiğimiz yatırımların ve en önemlisi, 25 yıllık cesur yolculuğumuzda bizi asla yalnız bırakmayan, neredeyse her aileden en az birisi olmak üzere 80 bine yakın müşterilerimizin çok büyük payı bulunuyor.

25 yıldır müşterilerimizin hayatına, temas ettiğimiz sektörlere ve büyük ölçekte ülkemizin parlak geleceğine değer katmak misyonuyla faaliyetlerimizi şekillendiriyor; sürdürülebilir iş modelleriyle hedeflerimize doğru ilerlemenin, sektörümüze kazandırdığımız ilk’ler ve en’lerle örnek gösterilecek işlere imza atmanın gururunu yaşıyor ve paylaşıyoruz.

Sektörümüz için 25 yıl son derece kısa sayılabilecek süre. Bu süre içinde bizim sığdırdıklarımız ise çok kısaltarak geçerek anlattıklarımdan da görüleceği üzere devasa.

Özetle biz, her noktada 25 yıldır hep sizin mutluluğunuza yatırım yapıyoruz. Çünkü bizim için ilerlemek, hayallerinizin önünü açmak demek. Çünkü bizim için liderlik, sizi kendi işinizin patronu yapabilmek demek. Çünkü bizim için büyümek, yüzünüzdeki gülümsemenin büyümesi demek.

Başarılarımızla gurur duymamızı sağlayan bugün bizimle olan yada olamayan tüm çalışanlarımıza ve bize her zaman güvenen müşterilerimize İktisatbank’ın 5. Genel Müdürü olarak çok teşekkür ediyor,  büyük bir aile olmanın verdiği güç ve güvenle, “Kıbrıs İçin Çalışmak” üzere “Önce Siz Öncü Biz” olabilmek için bir kez daha “tam yol ileri” diyorum.

Teşekkür ederim.

Olgun ÖNAL
Genel Müdür