SmartCard Yılbaşı Taksit Kampanyası
İktisatbank Arsa Kredisi
SmartCard Fitness ve SPA İndirim Kampanyası
Western Union Uluslararası Para Transferi
SmartCard Elektrik Faturası Taksit Kampanyası
Kart Güvenliği

SmartCard Kredi Kartı ile Güvenlik

İktisatbank olarak, siz değerli müşterilerimiz ve üye iş yerlerimiz için online ve manuel işlemlerinizde güvenin ve gizliliğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve sizi türlü dolandırıcılıktan  korumak için çeşitli önlem alıyoruz. Hem bizim aldığımız önlemler, hem de sizin yapmanız gerekenler için gerekli bilgileri hatırlatmak isteriz.

Yaygın Kart Dolandırıcılığı Tipleri

Tahrif Edilmiş/Sahte Kartlar
Tahrif edilmiş kartlarda isim, kartın son kullanım tarihi, kart numarası ve/veya manyetik şerit bir şekilde üzerinde oynanmış, değiştirilmiştir. Bu işlemler sonunda kart artık sahte bir kart özelliği almıştır. Sahte kartlar geçerli bir kart numarasına sahiptir. Geçerli kart numarası kartın ön yüzünde, kartın arkasındaki manyetik şeritte veya her iki yerde de görünebilir. Ancak kartta gerçek kart özelliklerinin bazıları eksik olabilir. Üye iş yerimizin mutlaka kullandığı Pos Cihazından şifreli işlem geçirmesi gerekir. Bu durumlarda işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir. Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp,gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Kayıp/Çalıntı Kart
Bir kart, kart sahibinden çeşitli sahtecilik ve dolandırıcılık yöntemleriyle  çalınabilir ve yasal olan bir işyerinden mal veya hizmet satın almak için yasal olmayan bir şekilde kullanılır. Böyle durumlarda üye iş yerimizin, gelen müşteri davranışlarında sıkıntı, stres, tutarsız konuşmalar gibi durumları fark ettiğinde kimlik kartı sorgulayarak, kart üzerindeki isim bilgisi ile karşılaştırması gerekir. Üye iş yerimizin mutlaka kullandığı Pos Cihazından şifreli işlem geçirmesi gerekir. Bu durumlarda işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir. Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp, gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Posta ile Sipariş/Telefon Dolandırıcılığı
Kartın asıl sahibinin dışında birisi kredi kartına ait, kart numarası (genelde kartın son kullanım tarihi ve kartın arkasından kart doğrulama kodu ile birlikte) elde eder ve posta veya telefonla mal veya hizmet alımı için kullanılır.

 • Asıl kart sahiplerimiz kart bilgilerini banka personeli dahil hiç kimse ile paylaşmamalı, bütün bunlara ramen kartının çalınması, kaybolması gibi durumlarda hemen bankamıza bildirmelidir.
 • Üye iş yerimiz; işlemin şifreli ve/veya faturanın müşteri tarafından mutlaka imzalatılması gerekir. Üye iş yerlerimizin slip ve müşteri tarafından  imzalatılmış faturaları saklayıp, gerekli durumlarda talep edildiğinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Üye İş Yerlerimiz İçin Pratik Bilgiler

Kartları kabul etmeye başlıyorsanız veya sadece güvenlik kuralları ve tecrübeleri konusunda bilgilerinizi tazelemeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki liste işinizi korumak için yardımcı olacak adımlar, ön denetim listeleri ve araçlar hakkında bilgi vermektedir.

Kart Dolandırıcılığının Gözcüsü Olun
Müşterinin size  manyetik şeritli kart vermesi durumunda, personelinizin aşağıdaki ön denetim listesinde bulunan bilgileri uygulaması gerekmektedir.

 • Kartın ön yüzündeki kabartmalı numaraları kontrol edin
  İktisatbankası’na ait tüm  SmartCard kredi ve Smart Banka kart numaraları 5 (beş) ile başlar. Hesap numarası kabartmalı ise kabartmanın net,üzerinde bulunan karakterlerin  aynı boyut ve aralıkta olması ile holograma doğru uzatılmış (hologram kart yüzünde ise) olması gerekir. Kartın ön yüzündeki hesap numarasının son dört rakamı ile kartın arka yüzündeki imza şeridindeki basılı dört rakamın birbirini tutması gerekir. Kabartmalı hesap numarasının altında önceki numaralara ilişkin herhangi bir iz olmamalıdır.
 • Hologramı inceleyin.
  İktisatbankası olarak, SmartCard kredi kartlarımızda MasterCard hologramı bulunmaktadır. Bu hologram genelde SmartCard kredi kartı ön yüzünde MasterCard logosunun yukarısında veya aşağısında yer alır. Ancak bazı yeni kart tasarımlarında hologram kartın arka yüzünde veya kartın arkasındaki manyetik şeride entegre edilmiş halde olabilir. Birbirine kenetlenen yuvarlaklardan oluşan üç boyutlu hologramın ışığı yansıtması ve oynatıldığında hareket ediyormuş gibi görünmesi gerekir.
 • İmzaları karşılaştırın
  Smartcard kredi kartı arka yüzü, mutlaka kart sahibi tarafından  imzalanmış olmalıdır. İmza satış fişindeki/slipteki kart sahibi imzası ile makul düzeyde benzemelidir. Şüphe çekecek şekilde üzerine bastırılmış, bozulmuş, silinmiş veya tahrif edilmiş olmamasından emin olmak için lütfen imza içeriklerini kontrol ediniz. Aynı zamanda, imza bandındaki “geçersiz” kelimesi imza şeridinin tahrif edildiğini göstermektedir.
 • Manyetik şeride bakın
  Kartın arka yüzündeki manyetik şeridin bozulma belirtisi olmaksızın düz ve doğru gözükmesi gerekir.
 • Son kullanma tarihini inceleyin
  Smartcard kredi kartı üzerinde kabartmalı olarak yer alan “son kullanım ayının” son gününden sonra kabul edilmemelidir. İşyeri çalışanlarının kartın son kullanım tarihini doğrulamaları gerekir.
 • Yeni kart tasarımlarını tanıyın
  MasterCard yakın zamanda MasterCard Unembossed (Kabartmasız MasterCard) diye yeni bir kartı çıkarttı. Bu kartlar farklı görünebilir kabartmalı sayıları yoktur. Dolayısıyla elle hissedemezsiniz ancak arkasındaki logo aynıdır. İşyerinizde bu kartları kabul etmek için elektronik bir terminal olması gerekir. MasterCard aynı zamanda hologramı kartın arka yüzünde görünen veya arka yüzdeki imza şeridine entegre olan yeni kart tasarımları da ortaya çıkartmıştır.
 • Kartı kullanan müşteri güncel kart sahibi midir?
  SmartCard kredi kartı hiç bir durumda devredilemez. Kredi Kartı kullanan müşterinin kartın güncel sahibi olup olmadığını teyit ediniz. Satış fişindeki imzanın kartın ön yüzündeki isimle tutup tutmadığını kontrol ediniz. Ayrıca müşterinin davranışlarına karşı gözlemci olunuz. Müşteri işlem yapılırken normal mi gözüküyor veya kişi tedirgin mi gözüküyor, dikkat ediniz.

Kart Güvenliği